İrtibat
+90 555 212 8890

Rusyada Yurtlar

Yurtlar
Rusya Federasyonu ‘ nda üniversite ve Rusça dil eğitimi için giden öğrenciler açısından oldukça uygun koşullar mevcuttur; üniversitelerin kampüsü içinde ve merkezi dışında yer alan öğrenci yurtları, özel ev veya oda kiralanmasına göre çok daha ucuzdur. Rusya’da üniversite yurtları genel olarak koridor ve blok sistemli dir.
Koridor sistemli yurtlarda, her katta koridor sonlarında ortak kullanılan tuvalet ve banyolar  vardır. Blok sistemli yurtlarda ise  2 veya 4 odanın ana girişi aynı kapıdandır, bu odaların ortak kullandığı banyo ve tuvaletler blok içinde yer almaktadır.
Yurtlarda her katta ortak mutfaklar mevcut olup, öğrenci kendi yemeğini yapabilmekte ve yaşam giderlerini düşürmektedir. Yurtlar karma(kız-erkek) özellikte olup çok katlı bir yapıya sahiptir.
Üniversite yurtları genel olarak ucuz ve pahalı olmak üzere ikiye ayrılır, ucuz ve klasik olan(aylık 35-45 $) yurtların donanımı ve konforu eski olduğu için yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmemektedir.
Ancak pahalı olan (aylık 100-150 $) yurtlar yabancı öğrenciler tarafından çok tercih edilmekte, 
bu da öğrenci için yıllık 800-1200 $ arasında bir maliyet gerektirmektedir. Yurtların binaları; bakımlı, dış görünüşleri heybetli, 10-15 kattan oluşan binalardan oluşmakta ve odaları tek veya çift kişiliktir. Öğrenciler ister tek kişilik (fiyat farkını ödeyerek)ister çift kişilik odalarda kalabilmektedir. Üniversitenin kampüsü içindeki yurt ile kampus dışındaki, ya da şehir merkezi dışındaki yurtların 1 veya 2 kişilik oda ücretlerinde 100 $ ‘ lık fark vardır.  Yurtların tamamında merkezi ısıtma sistemi mevcut olup, Rus coğrafyasının soğuk günlerinde odaların içerisi her zaman sıcaktır,aynı zamanda 24 saat sıcak su vardır. Yurtların bazılarında  kafeterya, kuaför, büfe ve yemekhane gibi sosyal ihtiyaçların karşılanabildiği mekânlar mevcuttur. Öğrenciler bu mekânlardan cüzi ücretler karşılığında yararlanabilmektedir.
Üniversiteden uzak olan yurtlara ulaşım metro,otobüs,tramvay ve traleybus gibi toplu taşıma araçlarıyla mümkündür,aylık abonman kartları alınarak ortalama 10-15 dolar($) lık bir ücret karşılığında sağlanmaktadır.
Öğrenci yurtlarında kalmak istemeyen, özel ev veya oda kiralamak isteyen öğrenciler ise, evin büyüklüğü-konforuna, şehrine göre, merkez ve merkeze uzaklığına göre ortalama aylık kira bedelleri 350-2000 $ arasında ev kiralayabilirler. Bir aile içinde yaşayarak evin bir odasını kiralamak isteyen öğrenciler ise 250-300 $ arasında oda bulabilirler.