İrtibat
+90 555 212 8890

Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi ( İnyaz)

MİNSK DEVLET DİL BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ (www.mslu.by)

Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi (MGLU) 1948 yılında Pedagoji Enstitüsü Yabancı Diller Fakültesi adıyla kurulmuştur (Halk dilinde “İnyaz”). Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi günümüzdeki adını ise 1993 yılında aldı. Kurulduğu zamandan bu yana Belarus Cumhuriyetine birçok tercüman ve öğretmen kadrosu kazandırmıştır. 

Bu üniversiteden mezun olan öğrenciler Dışişleri Bakanlığında, yabancı elçiliklerde ve diğer devlet kurumlarının özellikle uluslar arası bölümlerinde çalışma imkanı bulmuşlardır. MGLU’nun tüm dünyada yaklaşık 53 yabancı üniversite ve programlarıyla eğitim anlaşmaları vardır.

Üniversite’de Belarus Dili Merkezi, Amerikan Araştırma Kütüphaneleri, Türkçe, Çince, İspanyolca ve İtalyanca kültür merkezleri vardır. Rusça bölümü 1979 yılından beri aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Yabancı öğrenciler için kısa ve uzun vadeli Rus dili kursları düzenlenmektedir. Kurslar herkesin seviyesine göre; yeni başlayan, orta ve ileri derecede Rusça olmak üzere 3’e ayrılır. Öğrencilerin taleplerine göre de bireysel derslerle desteklenen programlar da vardır.

MGLU’ da Pedagogların ve Tercümanların eğitimi için 18 dilin öğretildiği 9 Fakülte faaliyet göstermektedir. Bu diller; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, İsveççe, Hollandaca, Lehçe, Çekçe, Türkçe, Arapça, Çince, Japonca, Rusça.

– İngiliz Dili Fakültesi

– Alman Dili Fakültesi               

– Fransız Dili Fakültesi

– İspanyol Dili Fakültesi

– Tercümanlık Fakültesi

– Uluslar arası iletişim Fakültesi

– Diğer Bölümler

*Genel Dilbilim

*Enformatik ve Uygulamalı Dil Bilim

* Belarus Dili ve Edebiyatı

*Slav Dilleri

*İtalyan Dili

*Doğu Dilleri

*2. Yabancı Dil (İngilizce)

*2. Yabancı Dil (Fransızca)

*2. Yabancı Dil (Almanca)

*3. Yabancı Dil

*Dünya Kültür ve Turizm Tarihi

* Felsefe Ve Mantık

*İktisat Bilimi

*Politika ve Uluslararası İlişkiler

*Pedagoji

*Psikoloji           

*Yabancı Dillerin Veriliş Yöntemi

*Fiziksel Eğitim Ve Spor

*Yabancılar için Rus Dili ve Edebiyatı Fakültesi

 Yüksek Lisans Bölümleri:

–  Alman Dilleri  (İngilizce ve Almanca)

–  Roman Dilleri (Fransızca ve İspanyolca)

–  Dil Kuramı

–  Pratiksel ve Matematiksel Dil Bilimi

–  Yabancı Ülkelerin Halk Edebiyatları

–  Genel Pedagoji, Pedagoji ve Eğitim Tarihi

–  Psikoloji

–  Yabancı Dil Eğitimindeki Yenilikler

–  Çeviri ve Tercümanlık

–  İletişim Yönetimi

Minsk Devlet Dilbilimleri Üniversitesinin 2 tane yurdu vardır.

–  Yeni Yurt;

Odalar blok şeklindedir: Her blokta 2 oda(2 ve 3 kişilik), Mutfak, Elektrikli ocak, dondurucusu olan büyük kapasiteli bir buzdolabı, ayrı banyo ve WC’si vardır. Yurtta ayrıca Kafeterya, Çamaşırhane,  Fitness Salonu, Toplantı Salonu, Öğrenci meclis odası, Her katta etüt salonu ve İnternet hizmeti mevcuttur.

– Eski Yurt:

Odalar blok şeklindedir. Her blokta 2 oda (2 ve 3 kişilik) ayrı banyosu ve WC, ayrıca buzdolabı mevcuttur. Her katta elektrikli ocağın olduğu ortak kullanıma mahsus mutfak bulunmaktadır. Yurtta Etüt salonu, Fitness Salonu, Masa tenisi mevcuttur. Öğrenci Kafeteryası ve ayrıca çamaşırhane vardır.