İrtibat
+90 555 212 8890

Rusya’da Yaşam

Rusya’da Yaşam

Yaşam Giderleri
Rusya Federasyonu’nda yüzlerce üniversitelerin bulunduğu başkent Moskova, St. Petersburg, Kazan, Ekaterinburg, Novosibirsk gibi büyük şehirlerde hem üniversite eğitimi hem konaklama(yaşam) giderleri Avrupa ülkelerine göre çok daha cazip ve ekonomiktir.

Rusya Federasyonu ‘ nda üniversite ve Rusça dil eğitimi için giden öğrenciler açısından oldukça uygun koşullar mevcuttur; üniversitelerin kampusu içinde ve dışında yer alan öğrenci yurtları, özel ev veya oda kiralanmasına göre çok daha ucuzdur. Üniversite yurtları genel olarak ucuz ve pahalı olmak üzere ikiye ayrılır, ucuz ve klasik olan(aylık 20-35 $) yurtların donanımı ve konforu eski olduğu için yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmemektedir. Ancak pahalı olan (aylık 80-120 $) yurtlar yabancı öğrenciler tarafından çok tercih edilmekte, bu da öğrenci için yıllık 800-1200 $ arasında bir maliyet gerektirmektedir. Yurtların binaları; bakımlı, dış görünüşleri heybetli, 10-15 kattan oluşan binalardan oluşmakta ve odaları tek veya çift kişiliktir. Öğrenciler ister tek kişilik (fiyat farkını ödeyerek)ister çift kişilik odalarda kalabilmektedir. 
Üniversitenin kampusu içindeki yurt ile kampus dışındaki, ya da şehir merkezi dışındaki yurtların 1 veya 2 kişilik oda ücretlerinde 100 dolarlık fark vardır. Yurtlarda her katta ortak mutfaklar mevcut olup, öğrenci kendi yemeğini yapabilmekte ve yaşam giderlerini düşürmektedir. Yurtların tamamında merkezi ısıtma sistemi mevcut olup, Rus coğrafyasının soğuk günlerinde odaların içerisi her zaman sıcaktır. Yurtların bazılarında ayrıca kafeterya, kuaför, büfe ve yemekhane gibi sosyal ihtiyaçların karşılanabildiği mekânlar mevcuttur. Öğrenciler bu mekânlardan cüzi ücretler karşılığında yararlanabilmektedir. Öğrenciler üniversitenin kafeterya ve yemekhanelerinde çok ucuza, ortalama 75-125 ruble(3-5 TL) karşılığında, yemek yiyebilmektedirler.
Öğrenci yurtlarında kalmak istemeyen, özel ev veya oda kiralamak isteyen öğrenciler ise, evin büyüklüğü-konforuna, şehrine göre, merkez ve merkeze uzaklığına göre ortalama aylık kira bedelleri 350-2000 $ arasında ev kiralayabilirler. Bir aile içinde yaşayarak evin bir odasını kiralamak isteyen öğrenciler ise 250-300 $ arasında oda bulabilirler.
Rusya Federasyonu’nda özellikle büyük şehirlerde (Moskova ve St. Petersburg gibi ) ev kiralamak öğrenciler için yurtlara göre daha pahalıya mal olmaktadır.
Ulaşım giderleri Türkiye’ye göre ucuzdur, toplu taşıma araçları;metro, otobüs, tramvay ve treleybus kullanıldığında çok ucuz olmaktadır. Şöyle ki; aylık öğrenci kartları alınarak ulaşım gideri 15-20 $ civarındadır. Tek kişilik biletler ise 1 $ ‘ ın altındadır.
Moskova ve St. Petersburg’daki yabancı öğrencilerin yaşam gideri, diğer şehirlere göre yüksek olmaktadır; çünkü bu şehirler en büyük metropollerdir. Moskova’da bir öğrencinin aylık yaşam gideri 600-700 $ civarındadır. Eğlence hayatını seven öğrenciler ise ortalama gider 900-1000 dolardır.


Sosyal Hayat
Rusya’da sosyal yaşam ise geniş bir kültür mozaiğinin olması nedeniyle çok zengin ve çeşitlidir. Öğrencilerin diledikleri zaman gidebilecekleri, boş zamanlarını değerlendirebilecekleri tiyatro, sinema, konser salonu, spor salonları, devasa kütüphaneleri, kafe ve diskolar gibi mekânlar oldukça yaygındır. Özellikle Sirklerde hem eğlenceli hem de güzel zaman geçirebilirsiniz. Eğlence hayatı dışında diğer sosyal aktiviteler Türkiye’ye göre ucuzdur.
Rusya’da gerek üniversite ve Rusça dil eğitimi almaya giden öğrenciler, günlük yaşantılarını çok hareketli ve zevkli hale getirebilme imkânına sahiptirler.

Şehirler

Başkent Moskova, tarihi ve kültürel dokusuyla, dünyaca ünlü ‘KIZIL MEYDAN’ ı, geniş yolları ve caddeleri, düzenli, temiz ve bakımlı parkları, birçok modern binaların, görkemli katedrallerin süslediği, 300 km metro ağıyla örülü dünyadaki sayılı metropollerdendir. Dünya üniversiteleri arasında sıralamada ilk 100 içine giren Moskova Devlet Üniversitesi nin bulunduğu başkent, Moskova Devlet Fizik ve Teknik Üniversitesi, Rusya Devlet Tıp Üniversitesi ve diğer birçok üniversitenin bulunması sebebiyle ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ’ dir. Moskova’da 15 milyon civarında insan yaşamaktadır.
İkinci büyük şehir ise bir kültür,sanat,turizmve “Beyaz Geceler”iyle bilinen ve bir dünya şehri olan St. Petersburg’da 5 milyon civarında insan yaşamaktadır. Çarlık döneminde Rus coğrafyasının ana şehri olan St. Petersburg, dünya çapında ün kazanmış üniversitelere sahiptir.
 

İklim

Rusya, Avrasya kıta sahanlığının kuzeyinde bulunur. Arktik (Kuzey Kutup dairesi) ve çevresindeki (sub-Arktik) bölgelerin büyük bir oranı sınırları içinde olduğundan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, metrekareye daha düşük kişi yoğunluğuna, ekonomik faaliyet ve coğrafi (fiziki) çeşitlik görülür. Bu bölgelerden daha güneye gelindiğinde coğrafi ve bitki örtüsü çeşitliliği artar. Rusya, dünyanın en soğuk ülkesidir. Diğer iklimlere göre kış aylarında 3 kat fazla soğuk hissedilir. Ortalama yıllık sıcaklık -5.5 °C (22 °F)dir.
Rusya’nın tüm yerleşim bölgelerinde doğalgaza dayalı ‘ merkezi ısıtma sistemi ‘ mevcuttur. Gerek üniversite yurtlarında gerekse evde kalan öğrenciler için kış aylarında bir ısınma problemi yoktur.