İrtibat
+90 555 212 8890

Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi

ÜNİVERSİTE HAKKINDA BİLGİ
Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi, Belarus Cumhuriyeti’nin en eski ve en büyük yüksek eğitim kurumlarından bir tanesidir.
Poli-Teknik koleji temelinde 1920 yılında kurulan üniversite şu anda bilimsel ve eğitimsel merkezin öncüsü sürdürmektedirler.
Üniversite bünyesinde, ünlü bilim insanlarının da olduğu 1800 öğretim görevlisini barındırmaktadır. 
Öğretim görevlilerinin profesyonellikleri, uzmanların hem dünya hem de Avrupa çapındaki eğitimlerini biyo-mühendislik, bilişim, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, enerji mühendisliği, alet yapımı, endüstriyel ekonomi, uluslar arası standartlaşma ve belgelendirme, denetleme aktiviteleri, ekoloji gibi alanlarda yapmalarına olanak sağlamaktadır. Üniversitede şu anda tam zamanlı, yarı zamanlı ve lisansüstü eğitim olmak üzere 28 000 öğrenci farklı derecelerde eğitimlerini sürdürmektedir.

1947 yılında, Fizik alanında Nobel Ödüllü (2000) Zhores I. Alferov Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi’nde eğitim vermeye başlamıştır. 


Başlıca fakülteleri :

  • Motorlu Taşıtlar ve Traktör Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • Askeri Teknik Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • İnşaat Fakültesi
  • Madencilik Fakültesi
  • Enerji Fakültesi

Üniversite kampüsünün merkezde olması, tek fakültesi hariç diğer tüm fakültelerinin ana kampus içinde yer alması, öğrenci yurdunun yakınlığı gibi sebepler üniversitenin en belirgin özellikleridir. Özellikle inşaat, mimarlık gibi alanlarda okumak isteyen öğrenciler için en ideal üniversitedir. Ancak yabancı öğrenciler için ‘hazırlık fakültesi’ eğitimi, Rusça derslerin yanında fizik, matematik gibi sayısal derslerin de olduğu ağır bir program içermektedir. Teknik alandaki eğitim kalitesiyle bilinen üniversitede okumak, teknik alana ilgi duyanlar için en iyi üniversitedir.

Belarus ulusal teknik üniversitesinden mezun olan ve Mimarlık alanında denklik alan öğrencimizin denklik belgesi