İrtibat
+90 555 212 8890

Belarusta Ulaşım ve İletişim

Şehir içi ve Şehirler arası Ulaşım

Belarus, ulaşım açısından ülkenin bir ucundan bir ucuna demiryolu ve karayolu ağılarıyla örülmüştür. 
Demiryolu ağı komşu ülkelerin demiryollarıyla birleşmektedir. 
Bu sayede Belarus ‘ dan Polonya, Rusya ve Ukrayna ‘ ya demiryoluyla ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise metro,
troleybüs, otobüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Belarus ‘ da ulaşım çok ucuzdur.
Özellikle öğrencilere tüm toplu taşıma araçlarından aylık abonman kartı (proyeznoy adı verilen) nı 10 $ karşılığında 
yararlanabilmektedir. Tek binişlik biletler ise 600 Belarus Rublesidir (yaklaşık 35 kuruş) .
Yine ucuz benzin nedeni ile Belarus ‘ da Türkiye ‘ ye oranla taksi en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. 
Taksi fiyatları oldukça düşüktür.

Haberleşme ve İletişim

Belarus ‘ un uluslararası telefon kodu ; +375 ‘ dir. Türkiye ‘ den Belarus ‘ taki herhangi bir telefon aranmak istendiğinde önce +375 kodu çevrilip, daha sonra da diğer numaralar çevrilir. Belarus ‘ tan Türkiye aranmak istenirse, herhangi bir telefon kartıyla telefon kulübesinden veya postaneden aranabilir; ancak Türkiye aranacaksa önce ‘ 810 ‘ ,sonra Türkiye ‘ nin kodu ‘ 90 ‘ çevrilip, aranmak istenen numara tuşlanmalıdır.

İnternet seçenekleri Türkiye ‘ deki kadar gelişmiş değildir,şehirlerin belli yerlerinde internet kafeler ve postanelerde internet mevcut olup , saatlik ücreti 1 $ dır. Ayrıca bazı öğrenci yurtlarında internet hattını belli bir ücret karşılığında odaya çektirme imkânı vardır. Bunun yanında bazı GSM şebekelerinin 3G sisteminden yararlanılarak internet sorunu giderilebilmektedir. Bazı üniversitelerde ise ücretli veya ücretsiz wireless internet imkanı vardır.

Belarus ‘ ta 3 GSM (2010 yılı itibarıyla) firması vardır; VELCOM, MTC ve Türkcell ‘ in Life adlı markaları vardır. Life ile Türkiye ‘ yi aramak diğer GSM şebekelerine göre 3 kat daha ucuzdur.
Belarus ‘ a giden bir öğrenci, isterse Belarus ‘ a gelmeden önce Türkiye ‘ deki hattını ‘ uluslar arası dolaşıma açtırarak ‘ kullanabilir. Ayrıca telefonunu herhangi bir kayda gerek duymadan özgürce kullanması mümkündür.
Belarus ‘ taki posta teşkilatı gelişmiş olmakla beraber, DHL ve UPS gibi uluslar arası kargo sistemi mevcuttur. Ayrıca devlet posta teşkilatının hem normal hem de hızlı gönderim seçenekleri vardır. Türkiye ‘ den gönderilecek evrak ya da koli ücreti oldukça yüksektir.