İrtibat
+90 555 212 8890

Belarusta Yaşam

Yaşam Giderleri

Belarus ‘ da öğrenci yurdunda ikamet eden bir öğrencinin ortalama aylık gideri ortalama 300-400 dolar civarındadır. Eğer öğrenci evde kalmak isterse ev kiralayabilir, bir ailenin yanında bir oda kiralayabilir. Kira ücretleri başkentte 350 dolardan başlamaktadır. Diğer şehirlerde ise daha ucuza bulunabilmektedir. Ev kiralamak isteyen öğrenci emlakçılar aracılığıyla ev tutabilir.

Güvenlik ve Huzur

Belarus, trafik sıkışıklığı, kalabalık, gürültü kirliliğinin olmadığı, geniş caddeleri, geniş ve yemyeşil parkları, doğayla bütünleşen tarihi dokusu, kırmızı ve beyaz kiliseleri, Svisloch nehri ile güvenli ve huzurlu bir ülkedir.

Güvenlik açısından Belarus, suç oranının son derece düşük olduğu, yabancıların gecenin geç saatlerinde bile çok rahatlıkla dolaşabildiği, huzur içinde yaşayabileceği bir ülkedir.

İklim

Belarus, iklim açısından kışları soğuk ve yağışlı (ocak-şubat aylarında -20 dereceye kadar düşmektedir) yazları ise ılık ve nemli (temmuz-ağustos aylarında 30 dereceye kadar çıkıyor) geçmektedir.

Türkiye ‘ nin çeşitli bölgelerinden Belarus ‘ a üniversite eğitimi için gidecek olan öğrencilerin iklim koşularına göre giyecek açısından kış ağırlıklı kıyafetlerin götürülmesi önerilir.

Her ne kadar kışlar soğuk geçse de Belarus ‘ un tamamında doğal gaza dayalı merkezi ısıtma sistemi vardır. Öğrenciler gerek üniversite yurtlarında gerekse özel evlerde ısınma problemi olmadan kalabilirler yine 365 gün 24 saat sıcak su imkânından yararlanabilirler.