İrtibat
+90 555 212 8890

Rusya Hakkında

Resmi Adı:Rusya Federasyonu 
Resmi Dili:Rusça
Yönetim Biçimi:Başkanlık Tipi Cumhuriyet
Başkenti:Moskova
Yüz Ölçümü:17.075.400 km2
Nüfusu:145.000.000
Büyük Şehirleri:Moskova, St. Petersburg, Nijniy Novgorod, Kazan
Para Birimi:Rus Rublesi
İnternet Uzantısı:.ru
Telefon kodu:+7

Rusya Federasyonu, Avrasya kıtasının kuzeyinde bulunmaktadır. Federasyonun içinde 83 federal yapı vardır. Bunların 21’i özerk cumhuriyet, 46’sı bölge, 2’si ise federal kent yönetiminden (Moskova, St. Petersburg) oluşmaktadır. 
Rusların tarihi milattan sonra 9. yy’a kadar gitmektedir. Uzun yıllar bir birlik kuramayan Ruslar, 16. yy’da birleşerek Rusya Çarlığı’nı kurdular. Bu Çarlık 18. yy’da Rus İmparatorluğu’na dönüşmüştür,

I. Dünya Savaşı sırasında ülkedeki yönetimden memnun olmayan komünistler 1917 yılında “Ekim Devrimi” adıyla bir devrim yaparak iktidarı ele geçirdiler. Bu devrimden sonra imparatorluk yıkılmış ve yerine Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulmuştur. II. Dünya Savaşı’nda Almanlarla savaşan ve savaşı kazanan SSCB, savaş sonrasında birçok Doğu Avrupa Ülkesini Doğu Bloğu adıyla yönetimine almıştır. Ancak birlikteliğin 1991’de dağılmasıyla birçok devlet bağımsızlığını kazanması üzerine Rusya’da Rusya Federasyonu kuruldu.

Rusya Federasyonu çok gelişmiş bir sanayiye sahiptir. SSCB’nin sanayi merkezi olan Rusya Federasyonu, SSCB’nin dağılmasıyla birlikte çok büyük bir sanayi alt yapısı devraldı. Rus ağır sanayisinin merkezini uzay ve savaş sanayisi oluşturmaktadır. Ülkede her türlü uçak, helikopter, gemi, atom denizaltıları, roketler, uzay araçları, füze sistemleri, radarlar, ağır silahlar, ileri teknoloji ürünü malzemeler, her türlü makine üretimi, otomobil, kara ve demiryolu taşımacılığı donanımları, traktör ve inşaat malzemeleri, elektronik enerjisi üretimi, medikal ve bilimsel araçlar üretilmekte ve ihraç edilmektedir. 
Rusya Federasyonu silah sanayinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olup sadece yılda ortalama 3 milyar dolarlık Çin’e modern SU 27, SU 30 uçakları, atom denizaltıları, helikopterler, ileri teknolojik radar sistemleri satmaktadır.

Rusya Federasyonu, çok zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Bunların başında doğal gaz ve petrol gelmektedir. Rusya Federasyonu 49 trilyon metreküp civarındaki kaynakları ile toplam dünya rezervlerinin % 35’ni elinde bulundurmaktadır. Yine petrol üretiminde ve ihracatında da Dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. 
Rusya Federasyonu, sanayide olduğu kadar ticaret de dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. Özellik Karadeniz sınır komşumuz olması nedeniyle Rusya Federasyonu ile çok yoğun ticari ilişkilerimiz vardır. Öyle ki 2009 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 35 milyar doları aşmış durumdadır. Artan ticari ilişkiler sonucunda yüzlerce Türk firması Rusya’da faaliyet göstermektedir. Bu firmaların başında inşaat firmaları gelmektedir. Başta Moskova ve St. Petersburg, Kazan Vladimir gibi şehirler başta olmak üzere tüm Rusya’ya yayılmışlardır. 1980’lerden bugüne kadar Türk firmaları tarafından Aralarında ENKA İnşaatın yaptığı Şeremetova 3 havaalanı ve Ramstore mağaza zincirleri olmak üzere 800’den fazla proje hayata geçirilmiştir. Bu projelerin toplam tutarı 15 milyar dolardan fazladır. Birçok Türk firması Rusya’da yatırımlar yaparak fabrikalar açmıştır. Bunlar arasında Arçelik, Vestel, Efes Pilsen, Merinos Halı, Anadolu Cam, Paşabahçe, Netaş gibi büyük Türk firmalar yer almaktadır. 

Rusya Federasyonu artan ticari ilişkiler bankacılık sektöründe de işbirliğinin ve iş hacminin artmasına yol açmıştır. Başkent Moskova’da Garanti, Ziraat ve Finans Bank’ın şubeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Yapı Kredi Bankası’nın Ruslarla ortak kurduğu Toko Bankası, Türk Ziraat Bankası’nın yine Ruslarla ortak kurduğu Russian Türkish Bank’da faaliyet göstermektedir. 

Rusya Federasyonu tarım üretimi açısından kendi kendine yetersiz bir ülkedir. Ülkedeki tarıma elverişli alanların % 60’ında buğday, çavdar, arpa yulaf yetiştirilmektedir. Ancak Rusya Federasyonu gıda ihtiyacının ancak % 35 ini iç pazardan karşılayabilmektedir. Bu nedenle büyük gıda açığını kapatabilmek için komşu ülkelerden gıda ürünleri ithal etmektedir. Bu ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Türkiye, Rusya Federasyonu’nun en büyük yaş sebze ve meyve ihracatçısıdır. Neredeyse pazarın % 90’nını Türkiye’den gelen ürünler oluşturmaktadır. Türk mallarının yoğunluğu hallere de yansımış durumdadır. Bugün Moskova’daki hallerin birçoğunda Türk firmalarının ofisleri bulunmaktadır.
Rusya Federasyonu, nüfusunun yoğunluğu nedeniyle dünya turizmini de ciddi olarak etkilemektedir. 145 milyonluk nüfusuyla özellikle Akdeniz kıyısındaki ülkelerde ciddi bir turizm pastası oluşturmaktadır. Bu pastadan en büyük payı ise ortalama 4 milyon turist ile Türkiye almaktadır. Sadece 2012 yılında Antalya ve çevresine 4 milyon Rus turist gelmiştir.