İrtibat
+90 555 212 8890

İrlanda’da eğitim

İrlanda Öğrenci Vizesi Şartları

İrlanda vize başvuru süreci için size rehberlik edelim

Uçağa binmeden önce bazı önemli belgelere ihtiyacınız olacak. Eğer Avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkedenseniz, İrlanda için büyük ihtimalle bir öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Endişelenmeyin, sizlere sıkıcı kağıt işleri için yardımcı olmak için buradayız!

İrlanda öğrenci vizesi – Neleri bilmeniz gerekir

İrlanda’ya eğitim almak için gelmeyi düşünüyorsanız, bir öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Vize gereklilikleri için INIS’i (İrlanda Yurtdaşlığa Kabul ve Göçmenlik Servisi) kontrol etmenizi tavsiye ederiz ve eğer vizeye ihtiyacınız olursa, Şahinbay vize danışmanınızdan vize başvuru süreci hakkında sorular sorabilirsiniz.

Ne zaman başvurmalıyım?

Normalde sekiz hafta ya da daha uzun süren bir işlem olduğu için İrlanda öğrenci vizesine mümkün olduğunca erken başvuru yapmanız gerekmektedir. İrlanda’ya gitmeden üç ay önce başvuru yapabilirsiniz.

Vize başvurumun bir parçası olarak neleri göndermem gerekir?

İstenilen belgeleri göndermeniz, pasaport fotoğrafı ve doğru vize tipi için uygun başvuru ücretini doğru ofislere vermeniz gerekmedir. Ayrıca biometrik bilgilerinizi temin etmeniz istenilebilir. 

Her şeyin düzgün bir şekilde ilerlediğine emin olmak için Şahinbay vize danışmanınıza sormanızı önemle tavsiye ediyoruz. Eğer istenilen belgeleri sunmuyorsanız, öğrenci vizesi reddi alma riskini arttırırsınız.

Vize durumumu nasıl kontrol edebilirim?

 • Vize başvuru numaranızla vizenizin işlenip işlenmediğini, online olarak kontrol edebilirsiniz. Bu liste her hafta güncellenir. 
 • Eğer vizeniz onaylandıysa, İrlanda Konsolosluğu vizenizi pasaportunuza ekleyecektir.
 • Eğer vizeniz reddedildiyse, iki ay içerisinde itiraz edebilirsiniz.

Eşime vize alabilir miyim?

Hayır. İrlanda’ya okumak için gelen Avrupa Birliği üyesi olmayan uluslararası öğrenciler ailelerini kendileriyle birlikte getiremezler. Uluslararası öğrencilerin eşleri ve çocukları İrlanda’da yaşamak için ayrıca başvurabilir.

Eğer vizem red alırsa ne olur?

Eğer vize başvurunuz red alırsa, kolejler, başvuru ücretiniz dışında eğitim ücretini geri ödeyecektir.

Öğrenci vizesi listesi

 • Güncel pasaport boyutlu fotoğraf
 • 12 ay geçerli pasaport
 • Neden vize için başvurduğunuzu açıklayan imzalı başvuru mektubu
 • İrlanda üniversitesi, kolejinden ya da okulundan gelen tam zamanlı eğitime kabul edildiğinizi bildiren “Kabul mektubu” 
 • Öğrenim ücretinizin tamamını ya da eğer ödemeniz gereken tutar 6.000€’dan fazla ise vize gerekliliklerini tatmin edecek en azından bu miktarda rakamı ödediğinizi kanıtlayan bir belge
 • İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayan belge. Birçok İrlanda üniversitesi ve kolejleri IELTS’den 6.5 skoru ister.
 • Kendinizin ya da sponsorunuzun öğrenim ücretlerinizi ve oradaki yaşam maliyetlerinizi karşılayabileceği yeterli fona sahip olduğunu gösteren bir belge. 
 • Eğer bir bursa sahipseniz, buna sahip olduğunuzu kanıtlayan bir belge
 • Eğer Çin, Hindistan, Nijerya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Birleşik Krallık’tan başvuru yapıyorsanız daha fazla belgeye ihtiyacınız olabilir. 

Vize başvurusu süreciyle ilgili olan birçok şey vardır. Stresinizi bir kenara bırakın ve danışmandan uzman tavsiyesi alın. Sizlere vize işlemleri konusunda yardım etmek için buradayız.

Staj imkanım var mı?

İrlanda’daki birçok eğitim programına staj ya da iş yerleşimini dahil etmektedir. Bölümlerin bu aşaması, sürecin %50’sinden daha fazla olamaz. Örneğin, eğer dört yıllık bir bölüm sizlere maksimum iki yıllık bir iş yerleşimine izin verir. İş yerleşimleri, eğitim programlarında esas teşkil etmelidir.

Öğrenimimi tamamladıktan sonra çalışabilir miyim?

Mümkün olabilir. İrlanda Hükümeti’nin Üçüncü Seviye Mezunlar Düzenlemesi, İrlanda yüksek öğretim kurumlarından mezunlara bir yıllık geri-kalma vizesi vererek İrlanda’da kalmanıza ve iş aramanıza izin verebilir. Yüksek lisans öğrencileri için bu süre iki yıl uzatılır. 

Yasal olarak, Avrupa Birliği üyesi olmayan üçüncü seviye mezunlar İrlanda’da uzun süre kalmak için ayrıca Yeşil Kart İzni’ne başvurabilir. Bu belli bir işverenle, yetenek eksikliği olan bir işte çalışmanıza izin verir.